Praktyka jogi

Joga, jako ćwiczenia fizyczne, jest coraz bardziej rozpowszechniana na zachodzie. Zestresowani, zmęczeni, żyjąc w lęku i niepewności coraz częściej sięgamy po to zadziwiające narzędzie jakim są asany i oddech. Po zajęciach wychodzi pełni energii, ze świeżymi pomysłami, nadzieją i odwagą. Im bardziej praktyka jest regularna i im częściej ćwiczymy, tym bardziej czujemy pozytywne oddziaływanie spokojnego ruchu w czasie zajęć jogi. Nawet jeżeli tylko szukamy jakiegoś zajęcia fizycznego, by nasze ciało było sprawne i nie poddawało się kontuzjom, to poczujemy wszystkie pozostałe pozytywy, czyli spokój, odporność na stres, umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennym i ogólną poprawę samopoczucia. Fizycznie również zyskujemy wiele, chociażby zdrowszy kręgosłup lub sprawniej funkcjonującą tarczycę, z czym teraz najczęściej borykają się osoby przychodzące do mnie na pierwsze zajęcia.

Poniżej przedstawiam Wam kilka luźnych zasad prawidłowej praktyki jogi, którymi kiedyś podzieliła się ze mną moja nauczycielka 🙂

1. Praktyka jogi nigdy nie powinna powodować bólu lub nadmiernego naciągania mięśni czy ścięgien. Jednocześnie jest to praktyka wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Staramy się znaleźć stan między bólem a wyzwaniem i tam zatrzymać się w pozycji/asanie.

2. Praktyka jogi to bardzo prywatne i indywidualne doznanie, ponieważ każdy z nas ma inne możliwości i swoje ograniczenia. Ciesz się swoją unikatowością, świadomie rozwijając możliwości i szanując ograniczenia.

3. Nie wstrzymuj oddechu! Oddychaj spokojnie, głęboko lub według wskazówek nauczyciela.

4. Pozostań w skupieniu obserwując ciało, umysł, oddech, ich funkcjonowanie i naturę. Ta koncepcja i uważność prowadzi do głębokiego poznania istniejących w Tobie mechanizmów i doznania Twojej Jogi: harmonii ciała, umysłu i duszy.

Zapraszam serdecznie na regularne zajęcia jogi na Białołęce w poniedziałki i środy o 19:00 🙂

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak (ze szczególnymi pozdrowieniami dla mojej Nauczycielki Iwony Kozak)

Foto: źródło Pinterest

Dodaj komentarz